Mjällby AIF

Mjällby AIF

10 säsonger i Allsvenskan

Mjällby AIF i Allsvenskan — historisk översikt

Mjällby AIF har spelat 10 säsonger i Allsvenskan mellan 2012 och 2026 enligt vår databas. Snittplaceringen är 8.9, och totalt har klubben gjort 384 mål och släppt in 363 i seriespelet — ett målsnitt på 1.31 mål per match gjorda och 1.24 insläppta.

Under den perioden har klubben tagit 1 SM-guld och nått topp tre vid 1 tillfällen. Bästa noteringen är plats 1 (2025, 75 poäng), medan tuffaste säsongen var 2014 då laget slutade på plats 15 med 29 poäng. 1 av säsongerna har slutat med en placering bland nedflyttningsplatserna (plats 14 eller sämre).

Över de 10 säsongerna har Mjällby AIF samlat 416 poäng på 293 matcher, vilket ger ett poängsnitt på 1.42 per match. På sistone går det bättre än vanligt — snittplaceringen de tre senaste säsongerna (6.0) är klart bättre än lagets historiska snitt (8.9). Tabellplaceringarna, formkurvorna och målstatistiken nedan visar hur klubbens prestationer har utvecklats säsong för säsong.

Hemma 2026
Vinster: 3
Oavgjorda: 2
Förluster: 7
GM 12IM 19MS -7
Borta 2026
Vinster: 2
Oavgjorda: 6
Förluster: 3
GM 16IM 20MS -4

Kommande matcher

sön 18 okt. · 14:00
sön 25 okt. · 16:30
tors 29 okt. · 19:00
mån 2 nov. · 19:00
sön 8 nov. · 16:30

Senaste matcher

lör 10 okt. · 17:30
Mjällby AIFMjällby AIF
1 – 1
Degerfors IFDegerfors IF
AllsvenskanMatchfakta
sön 20 sep. · 16:30
Mjällby AIFMjällby AIF
0 – 3
GAISGAIS
AllsvenskanMatchfakta
ons 16 sep. · 19:00
AIKAIK
1 – 1
Mjällby AIFMjällby AIF
AllsvenskanMatchfakta
fre 11 sep. · 19:00
BK HäckenBK Häcken
1 – 1
Mjällby AIFMjällby AIF
AllsvenskanMatchfakta
mån 7 sep. · 19:00
Mjällby AIFMjällby AIF
1 – 4
IFK GöteborgIFK Göteborg
AllsvenskanMatchfakta
Annonsplats · lag-detail-upcoming-bottom

Tabellplacering per säsong

Poäng per säsong

  • Grupp
  • R16
  • Kvartsfinal
  • Semifinal
  • Final
  • Vinnare
Annonsplats · lag-detail-mid

Måltrend per säsong

Annonsplats · lag-detail-leaders-top

Skytteliga 2026

1
Jacob Bergström
Mjällby AIF
9
mål · 0 assist
2
Elliot Stroud
Mjällby AIF
3
mål · 1 assist
3
Jeppe Kjaer
Mjällby AIF
3
mål · 1 assist
4
Olle Lindberg
Mjällby AIF
3
mål · 1 assist
5
Áki Samuelsen
Mjällby AIF
2
mål · 4 assist

Assistliga 2026

1
Áki Samuelsen
Mjällby AIF
4
assist · 2 mål
2
Abdoulie Manneh
Mjällby AIF
3
assist · 2 mål
3
Abdullah Iqbal
Mjällby AIF
3
assist · 0 mål
4
Max Nielsen
Mjällby AIF
3
assist · 0 mål
5
Ludwig Malachowski
Mjällby AIF
2
assist · 1 mål
13 domare · snitt för Mjällby AIF: 1.45 p/match över 283 matcher
Domare
Richard Sundell16123175%2.44
Oscar Johnson1054150%1.90
Andreas Ekberg1584353%1.87
Kristoffer Karlsson24124850%1.67
Victor Wolf1675444%1.63
Fredrik Klitte2194843%1.48
Glenn Nyberg1462643%1.43
Mohammed Al-Hakim26910735%1.42
Adam Ladebäck24710729%1.29
Bojan Pandzic1552833%1.13
Joakim Östling1031630%1.00
Granit Maqedonci1736818%0.88
Johan Hamlin1021720%0.70

Gäller matcher i Allsvenskan från 2012 och framåt. P/M är poäng per match under respektive domare — grönt är minst 0,25 poäng över lagets eget snitt, rött minst 0,25 under. Domarutfall säger inget om orsak, och små urval svänger kraftigt.

SäsongPlacPVOFGMIMMSCupForm
2026122358102839-11—
20251752361571839Vinnare
2024550148844359Kvart
20231041125133234-2Kvart
20229431110933330Final
20219389111034277—
2020547138948444—
2014152985172947-18—
20131136106144647-1—
20121234810123339-6—