Halmstads BK

Halmstads BK

9 säsonger i Allsvenskan

Halmstads BK i Allsvenskan — historisk översikt

Halmstads BK har spelat 9 säsonger i Allsvenskan mellan 2013 och 2026 enligt vår databas. Snittplaceringen är 13.2, och totalt har klubben gjort 249 mål och släppt in 399 i seriespelet — ett målsnitt på 0.95 mål per match gjorda och 1.52 insläppta.

Klubben har inte nått topp tre under den period vi har data för. Bästa noteringen är plats 10 (2014, 39 poäng), medan tuffaste säsongen var 2026 då laget slutade på plats 16 med 14 poäng. 5 av säsongerna har slutat med en placering bland nedflyttningsplatserna (plats 14 eller sämre).

Över de 9 säsongerna har Halmstads BK samlat 265 poäng på 263 matcher, vilket ger ett poängsnitt på 1.01 per match. De tre senaste säsongerna (snittplacering 13.0) ligger i linje med lagets historiska snitt (13.2). Tabellplaceringarna, formkurvorna och målstatistiken nedan visar hur klubbens prestationer har utvecklats säsong för säsong.

Hemma 2026
Vinster: 3
Oavgjorda: 2
Förluster: 6
GM 9IM 18MS -9
Borta 2026
Vinster: 0
Oavgjorda: 3
Förluster: 9
GM 7IM 26MS -19

Kommande matcher

sön 18 okt. · 16:30
fre 23 okt. · 19:00
ons 28 okt. · 19:00
tis 3 nov. · 19:00
sön 8 nov. · 14:00

Senaste matcher

mån 12 okt. · 19:00
IF ElfsborgIF Elfsborg
4 – 0
Halmstads BKHalmstads BK
AllsvenskanMatchfakta
sön 20 sep. · 14:00
Halmstads BKHalmstads BK
2 – 1
AIKAIK
AllsvenskanMatchfakta
lör 12 sep. · 17:30
IFK GöteborgIFK Göteborg
2 – 1
Halmstads BKHalmstads BK
AllsvenskanMatchfakta
lör 5 sep. · 15:00
Degerfors IFDegerfors IF
2 – 0
Halmstads BKHalmstads BK
AllsvenskanMatchfakta
lör 29 aug. · 17:30
Halmstads BKHalmstads BK
1 – 0
Kalmar FFKalmar FF
AllsvenskanMatchfakta
Annonsplats · lag-detail-upcoming-bottom

Tabellplacering per säsong

Poäng per säsong

  • Grupp
  • R16
  • Kvartsfinal
  • Semifinal
  • Final
  • Vinnare
Annonsplats · lag-detail-mid

Måltrend per säsong

Annonsplats · lag-detail-leaders-top

Skytteliga 2026

1
Omar Faraj
Halmstads BK
4
mål · 0 assist
2
Otso Liimatta
Halmstads BK
4
mål · 0 assist
3
Rocco Ascone
Halmstads BK
4
mål · 0 assist
4
Ludvig Arvidsson
Halmstads BK
2
mål · 3 assist
5
Hussein Carneil
Halmstads BK
2
mål · 2 assist

Assistliga 2026

1
Ludvig Arvidsson
Halmstads BK
3
assist · 2 mål
2
Hussein Carneil
Halmstads BK
2
assist · 2 mål
3
Marvin Illary
Halmstads BK
2
assist · 0 mål
4
Rami Kaib
Halmstads BK
2
assist · 0 mål
5
Malte Persson
Halmstads BK
1
assist · 1 mål
8 domare · snitt för Halmstads BK: 1.05 p/match över 232 matcher
Domare
Victor Wolf1994647%1.63
Mohammed Al-Hakim1445529%1.21
Andreas Ekberg1033430%1.20
Fredrik Klitte1653831%1.13
Granit Maqedonci1124518%0.91
Adam Ladebäck16421025%0.88
Kristoffer Karlsson22441418%0.73
Glenn Nyberg151597%0.53

Gäller matcher i Allsvenskan från 2012 och framåt. P/M är poäng per match under respektive domare — grönt är minst 0,25 poäng över lagets eget snitt, rött minst 0,25 under. Domarutfall säger inget om orsak, och små urval svänger kraftigt.

SäsongPlacPVOFGMIMMSCupForm
2026161435151644-28—
20251135105152450-26—
20241233103173250-18—
2023123699123044-14Semi
20211432614102126-5—
2017152459162945-16—
2015152149172144-23Kvart
20141039116134450-6—
20131431710133246-14—