Malmö FF

Malmö FF

15 säsonger i Allsvenskan

Malmö FF i Allsvenskan — historisk översikt

Malmö FF har spelat 15 säsonger i Allsvenskan mellan 2012 och 2026 enligt vår databas. Snittplaceringen är 2.7, och totalt har klubben gjort 833 mål och släppt in 438 i seriespelet — ett målsnitt på 1.88 mål per match gjorda och 0.99 insläppta.

Under den perioden har klubben tagit 8 SM-guld och nått topp tre vid 11 tillfällen. Bästa noteringen är plats 1 (2013, 63 poäng), medan tuffaste säsongen var 2022 då laget slutade på plats 7 med 46 poäng. Malmö FF har ännu inte slutat på en nedflyttningsplats under dessa säsonger.

Över de 15 säsongerna har Malmö FF samlat 867 poäng på 443 matcher, vilket ger ett poängsnitt på 1.96 per match. De tre senaste säsongerna har varit tuffare än vanligt — snittplaceringen (4.3) är sämre än lagets historiska snitt (2.7). Tabellplaceringarna, formkurvorna och målstatistiken nedan visar hur klubbens prestationer har utvecklats säsong för säsong.

Hemma 2026
Vinster: 5
Oavgjorda: 1
Förluster: 6
GM 25IM 20MS +5
Borta 2026
Vinster: 6
Oavgjorda: 2
Förluster: 3
GM 13IM 13MS 0

Kommande matcher

sön 18 okt. · 16:30
fre 23 okt. · 19:00
ons 28 okt. · 19:00
sön 1 nov. · 14:00
sön 8 nov. · 14:00

Senaste matcher

mån 12 okt. · 19:00
Malmö FFMalmö FF
1 – 0
Kalmar FFKalmar FF
AllsvenskanMatchfakta
lör 19 sep. · 15:00
Västerås SKVästerås SK
2 – 0
Malmö FFMalmö FF
AllsvenskanMatchfakta
sön 13 sep. · 16:30
Malmö FFMalmö FF
4 – 1
Örgryte ISÖrgryte IS
AllsvenskanMatchfakta
mån 7 sep. · 19:00
Malmö FFMalmö FF
0 – 0
AIKAIK
AllsvenskanMatchfakta
mån 31 aug. · 19:00
IK SiriusIK Sirius
0 – 1
Malmö FFMalmö FF
AllsvenskanMatchfakta
Annonsplats · lag-detail-upcoming-bottom

Tabellplacering per säsong

Poäng per säsong

  • Grupp
  • R16
  • Kvartsfinal
  • Semifinal
  • Final
  • Vinnare
Annonsplats · lag-detail-mid

Måltrend per säsong

Annonsplats · lag-detail-leaders-top

Skytteliga 2026

1
Erik Botheim
Malmö FF
10
mål · 3 assist
2
Sead Haksabanovic
Malmö FF
4
mål · 8 assist
3
Adrian Skogmar
Malmö FF
4
mål · 0 assist
4
Otto Rosengren
Malmö FF
3
mål · 4 assist
5
Diego Garcia
Malmö FF
3
mål · 0 assist

Assistliga 2026

1
Sead Haksabanovic
Malmö FF
8
assist · 4 mål
2
Otto Rosengren
Malmö FF
4
assist · 3 mål
3
Jens Stryger Larsen
Malmö FF
4
assist · 1 mål
4
Oscar Sjöstrand
Malmö FF
4
assist · 1 mål
5
Erik Botheim
Malmö FF
3
assist · 10 mål
15 domare · snitt för Malmö FF: 1.98 p/match över 393 matcher
Domare
Martin Hansson1292175%2.42
Andreas Ekberg20146070%2.40
Jonas Eriksson1181273%2.27
Adam Ladebäck24156363%2.13
Bojan Pandzic29185662%2.03
Granit Maqedonci1484257%2.00
Glenn Nyberg32189556%1.97
Markus Strömbergsson1483357%1.93
Stefan Johannesson271410352%1.93
Victor Wolf25146556%1.92
Michael Lerjéus1272358%1.92
Mohammed Al-Hakim452581256%1.84
Fredrik Klitte1574447%1.67
Kristoffer Karlsson28136946%1.61
Martin Strömbergsson1566340%1.60

Gäller matcher i Allsvenskan från 2012 och framåt. P/M är poäng per match under respektive domare — grönt är minst 0,25 poäng över lagets eget snitt, rött minst 0,25 under. Domarutfall säger inget om orsak, och små urval svänger kraftigt.

SäsongPlacPVOFGMIMMSCupForm
2026636113938335—
202564913107463313Kvart
20241651983672542Final
20231642046622735Vinnare
202274613710443410Kvart
20211591785583028Vinnare
20201601794643034—
20192651983561640Final
20183581776572928—
20171641974632736Final
20161662136602634—
20155541596543420Final
20141621884593128Kvart
20131631965563026Semi
20123561686493316—