IF Brommapojkarna

IF Brommapojkarna

7 säsonger i Allsvenskan

IF Brommapojkarna i Allsvenskan — historisk översikt

IF Brommapojkarna har spelat 7 säsonger i Allsvenskan mellan 2013 och 2026 enligt vår databas. Snittplaceringen är 12.9, och totalt har klubben gjort 248 mål och släppt in 381 i seriespelet — ett målsnitt på 1.22 mål per match gjorda och 1.88 insläppta.

Klubben har inte nått topp tre under den period vi har data för. Bästa noteringen är plats 10 (2024, 34 poäng), medan tuffaste säsongen var 2014 då laget slutade på plats 16 med 12 poäng. 3 av säsongerna har slutat med en placering bland nedflyttningsplatserna (plats 14 eller sämre).

Över de 7 säsongerna har IF Brommapojkarna samlat 198 poäng på 203 matcher, vilket ger ett poängsnitt på 0.98 per match. På sistone går det bättre än vanligt — snittplaceringen de tre senaste säsongerna (11.0) är klart bättre än lagets historiska snitt (12.9). Tabellplaceringarna, formkurvorna och målstatistiken nedan visar hur klubbens prestationer har utvecklats säsong för säsong.

Hemma 2026
Vinster: 4
Oavgjorda: 3
Förluster: 4
GM 15IM 13MS +2
Borta 2026
Vinster: 4
Oavgjorda: 3
Förluster: 5
GM 21IM 28MS -7

Kommande matcher

fre 16 okt. · 19:00
lör 24 okt. · 17:30
ons 28 okt. · 19:00
sön 1 nov. · 16:30
sön 8 nov. · 16:30

Senaste matcher

lör 10 okt. · 15:00
AIKAIK
5 – 6
IF BrommapojkarnaIF Brommapojkarna
AllsvenskanMatchfakta
lör 19 sep. · 15:00
IF BrommapojkarnaIF Brommapojkarna
0 – 1
IFK GöteborgIFK Göteborg
AllsvenskanMatchfakta
sön 13 sep. · 14:00
Hammarby IFHammarby IF
3 – 1
IF BrommapojkarnaIF Brommapojkarna
AllsvenskanMatchfakta
sön 6 sep. · 16:30
IF BrommapojkarnaIF Brommapojkarna
2 – 1
IF ElfsborgIF Elfsborg
AllsvenskanMatchfakta
mån 31 aug. · 19:00
GAISGAIS
4 – 0
IF BrommapojkarnaIF Brommapojkarna
AllsvenskanMatchfakta
Annonsplats · lag-detail-upcoming-bottom

Tabellplacering per säsong

Poäng per säsong

  • Grupp
  • R16
  • Kvartsfinal
  • Semifinal
  • Final
  • Vinnare
Annonsplats · lag-detail-mid

Måltrend per säsong

Annonsplats · lag-detail-leaders-top

Skytteliga 2026

1
Mads Kristian Hansen
IF Brommapojkarna
8
mål · 6 assist
2
Oliver Berg
IF Brommapojkarna
3
mål · 5 assist
3
Anton Kurochkin
IF Brommapojkarna
3
mål · 3 assist
4
Kamilcan Sever
IF Brommapojkarna
3
mål · 3 assist
5
Lukas Björklund
IF Brommapojkarna
3
mål · 1 assist

Assistliga 2026

1
Mads Kristian Hansen
IF Brommapojkarna
6
assist · 8 mål
2
Oliver Berg
IF Brommapojkarna
5
assist · 3 mål
3
Oliver Zandén
IF Brommapojkarna
4
assist · 1 mål
4
Anton Kurochkin
IF Brommapojkarna
3
assist · 3 mål
5
Kamilcan Sever
IF Brommapojkarna
3
assist · 3 mål
8 domare · snitt för IF Brommapojkarna: 0.99 p/match över 200 matcher
Domare
Adi Aganovic1252542%1.42
Richard Sundell1034330%1.30
Victor Wolf1142536%1.27
Mohammed Al-Hakim1856728%1.17
Adam Ladebäck1030730%0.90
Granit Maqedonci1030730%0.90
Kristoffer Karlsson18431122%0.83
Oscar Johnson1013610%0.60

Gäller matcher i Allsvenskan från 2012 och framåt. P/M är poäng per match under respektive domare — grönt är minst 0,25 poäng över lagets eget snitt, rött minst 0,25 under. Domarutfall säger inget om orsak, och små urval svänger kraftigt.

SäsongPlacPVOFGMIMMSCupForm
202611308693641-5—
2025123194174047-7—
20241034810124653-7—
20231433103174053-13Kvart
2018142682202564-39—
2014161226222869-41—
2013133288143354-21Kvart