Kalmar FF

Kalmar FF

14 säsonger i Allsvenskan

Kalmar FF i Allsvenskan — historisk översikt

Kalmar FF har spelat 14 säsonger i Allsvenskan mellan 2012 och 2026 enligt vår databas. Snittplaceringen är 9.9, och totalt har klubben gjort 468 mål och släppt in 579 i seriespelet — ett målsnitt på 1.13 mål per match gjorda och 1.40 insläppta.

Klubben har inte nått topp tre under den period vi har data för. Bästa noteringen är plats 4 (2013, 52 poäng), medan tuffaste säsongen var 2024 då laget slutade på plats 15 med 30 poäng. 4 av säsongerna har slutat med en placering bland nedflyttningsplatserna (plats 14 eller sämre).

Över de 14 säsongerna har Kalmar FF samlat 512 poäng på 413 matcher, vilket ger ett poängsnitt på 1.24 per match. De tre senaste säsongerna har varit tuffare än vanligt — snittplaceringen (11.7) är sämre än lagets historiska snitt (9.9). Tabellplaceringarna, formkurvorna och målstatistiken nedan visar hur klubbens prestationer har utvecklats säsong för säsong.

Hemma 2026
Vinster: 5
Oavgjorda: 2
Förluster: 4
GM 14IM 17MS -3
Borta 2026
Vinster: 0
Oavgjorda: 2
Förluster: 10
GM 7IM 20MS -13

Kommande matcher

mån 19 okt. · 19:00
lör 24 okt. · 17:30
tors 29 okt. · 19:00
mån 2 nov. · 19:00
sön 8 nov. · 16:30

Senaste matcher

mån 12 okt. · 19:00
Malmö FFMalmö FF
1 – 0
Kalmar FFKalmar FF
AllsvenskanMatchfakta
sön 20 sep. · 14:00
Kalmar FFKalmar FF
0 – 5
BK HäckenBK Häcken
AllsvenskanMatchfakta
sön 13 sep. · 14:00
IF ElfsborgIF Elfsborg
1 – 0
Kalmar FFKalmar FF
AllsvenskanMatchfakta
mån 7 sep. · 19:00
Kalmar FFKalmar FF
0 – 1
Djurgårdens IFDjurgårdens IF
AllsvenskanMatchfakta
lör 29 aug. · 17:30
Halmstads BKHalmstads BK
1 – 0
Kalmar FFKalmar FF
AllsvenskanMatchfakta
Annonsplats · lag-detail-upcoming-bottom

Tabellplacering per säsong

Poäng per säsong

  • Grupp
  • R16
  • Kvartsfinal
  • Semifinal
  • Final
  • Vinnare
Annonsplats · lag-detail-mid

Måltrend per säsong

Annonsplats · lag-detail-leaders-top

Skytteliga 2026

1
Charlie Rosenqvist
Kalmar FF
7
mål · 1 assist
2
Charles Sagoe Jr
Kalmar FF
3
mål · 8 assist
3
Rony Jansson
Kalmar FF
3
mål · 3 assist
4
Carl Gustafsson
Kalmar FF
2
mål · 1 assist
5
Aboubacar Keita
Kalmar FF
2
mål · 0 assist

Assistliga 2026

1
Charles Sagoe Jr
Kalmar FF
8
assist · 3 mål
2
Rony Jansson
Kalmar FF
3
assist · 3 mål
3
Marius Söderbäck
Kalmar FF
2
assist · 0 mål
4
Melker Hallberg
Kalmar FF
2
assist · 0 mål
5
Robert Gojani
Kalmar FF
2
assist · 0 mål
14 domare · snitt för Kalmar FF: 1.23 p/match över 357 matcher
Domare
Joakim Östling1153345%1.64
Andreas Ekberg24107742%1.54
Fredrik Klitte1985642%1.53
Mohammed Al-Hakim281261043%1.50
Granit Maqedonci1781847%1.47
Martin Strömbergsson1555533%1.33
Victor Wolf1764735%1.29
Kristoffer Karlsson311091232%1.26
Bojan Pandzic2166929%1.14
Glenn Nyberg23571122%0.96
Kaspar Sjöberg22561123%0.95
Magnus Lindgren1023520%0.90
Adam Ladebäck21461119%0.86
Markus Strömbergsson15221113%0.53

Gäller matcher i Allsvenskan från 2012 och framåt. P/M är poäng per match under respektive domare — grönt är minst 0,25 poäng över lagets eget snitt, rött minst 0,25 under. Domarutfall säger inget om orsak, och små urval svänger kraftigt.

SäsongPlacPVOFGMIMMSCupForm
2026141954142137-16—
2024153086163858-20—
2023645136113540-5—
20224511569412714Kvart
2021647138941392Kvart
20201428610143049-19—
20191423411152247-25—
2018103497142735-8—
2017123295163049-19—
20166441281045405—
2015133187153142-11Semi
20141139109113645-9—
20134521410635269—
20121037107133645-9—