AIK

AIK

15 säsonger i Allsvenskan

AIK i Allsvenskan — historisk översikt

AIK har spelat 15 säsonger i Allsvenskan mellan 2012 och 2026 enligt vår databas. Snittplaceringen är 4.5, och totalt har klubben gjort 680 mål och släppt in 469 i seriespelet — ett målsnitt på 1.53 mål per match gjorda och 1.06 insläppta.

Under den perioden har klubben tagit 1 SM-guld och nått topp tre vid 8 tillfällen. Bästa noteringen är plats 1 (2018, 67 poäng), medan tuffaste säsongen var 2023 då laget slutade på plats 11 med 36 poäng. AIK har ännu inte slutat på en nedflyttningsplats under dessa säsonger.

Över de 15 säsongerna har AIK samlat 791 poäng på 443 matcher, vilket ger ett poängsnitt på 1.79 per match. De tre senaste säsongerna har varit tuffare än vanligt — snittplaceringen (6.3) är sämre än lagets historiska snitt (4.5). Tabellplaceringarna, formkurvorna och målstatistiken nedan visar hur klubbens prestationer har utvecklats säsong för säsong.

Hemma 2026
Vinster: 4
Oavgjorda: 1
Förluster: 6
GM 17IM 25MS -8
Borta 2026
Vinster: 5
Oavgjorda: 5
Förluster: 2
GM 19IM 15MS +4

Kommande matcher

lör 17 okt. · 17:30
lör 24 okt. · 15:00
tis 27 okt. · 19:00
mån 2 nov. · 19:00
sön 8 nov. · 16:30

Senaste matcher

lör 10 okt. · 15:00
AIKAIK
5 – 6
IF BrommapojkarnaIF Brommapojkarna
AllsvenskanMatchfakta
sön 20 sep. · 14:00
Halmstads BKHalmstads BK
2 – 1
AIKAIK
AllsvenskanMatchfakta
ons 16 sep. · 19:00
AIKAIK
1 – 1
Mjällby AIFMjällby AIF
AllsvenskanMatchfakta
lör 12 sep. · 15:00
AIKAIK
1 – 4
Västerås SKVästerås SK
AllsvenskanMatchfakta
mån 7 sep. · 19:00
Malmö FFMalmö FF
0 – 0
AIKAIK
AllsvenskanMatchfakta
Annonsplats · lag-detail-upcoming-bottom

Tabellplacering per säsong

Poäng per säsong

  • Grupp
  • R16
  • Kvartsfinal
  • Semifinal
  • Final
  • Vinnare
Annonsplats · lag-detail-mid

Måltrend per säsong

Annonsplats · lag-detail-leaders-top

Skytteliga 2026

1
Johan Hove
AIK
8
mål · 2 assist
2
Linus Carlstrand
AIK
5
mål · 1 assist
3
Sixten Gustafsson
AIK
4
mål · 0 assist
4
Axel Kouame
AIK
3
mål · 1 assist
5
Kevin Filling
AIK
2
mål · 5 assist

Assistliga 2026

1
Kevin Filling
AIK
5
assist · 2 mål
2
Zadok Yohanna
AIK
3
assist · 2 mål
3
Lukas Bergquist
AIK
3
assist · 0 mål
4
Johan Hove
AIK
2
assist · 8 mål
5
Bersant Celina
AIK
2
assist · 2 mål
17 domare · snitt för AIK: 1.76 p/match över 416 matcher
Domare
Kaspar Sjöberg17115165%2.24
Oscar Johnson1063160%2.10
Bojan Pandzic21142567%2.10
Martin Strömbergsson1273258%2.00
Adam Ladebäck18105356%1.94
Glenn Nyberg33186955%1.82
Mohammed Al-Hakim382081053%1.79
Jonas Eriksson20105550%1.75
Martin Hansson1263350%1.75
Michael Lerjéus1887344%1.72
Kristoffer Karlsson351691046%1.63
Andreas Ekberg371781246%1.59
Fredrik Klitte1876539%1.50
Granit Maqedonci1673644%1.50
Victor Wolf1463543%1.50
Stefan Johannesson25716228%1.48
Joakim Östling1042440%1.40

Gäller matcher i Allsvenskan från 2012 och framåt. P/M är poäng per match under respektive domare — grönt är minst 0,25 poäng över lagets eget snitt, rött minst 0,25 under. Domarutfall säger inget om orsak, och små urval svänger kraftigt.

SäsongPlacPVOFGMIMMSCupForm
20269339683640-4—
2025748139840337Kvart
20243541731046415—
2023113699123438-4Semi
2022550148845369Kvart
20212591857452520Kvart
2020939109113033-3—
20194621956472423Kvart
201816719101501634Semi
20172571695472225Semi
20162601794522626Kvart
20153611875543420Kvart
20143521578594217—
20132581776543222—
201245515105412714—