IK Sirius

IK Sirius

10 säsonger i Allsvenskan

IK Sirius i Allsvenskan — historisk översikt

IK Sirius har spelat 10 säsonger i Allsvenskan mellan 2017 och 2026 enligt vår databas. Snittplaceringen är 9.0, och totalt har klubben gjort 434 mål och släppt in 478 i seriespelet — ett målsnitt på 1.48 mål per match gjorda och 1.63 insläppta.

Under den perioden har klubben tagit 1 SM-guld och nått topp tre vid 1 tillfällen. Bästa noteringen är plats 1 (2026, 54 poäng), medan tuffaste säsongen var 2018 då laget slutade på plats 13 med 30 poäng. IK Sirius har ännu inte slutat på en nedflyttningsplats under dessa säsonger.

Över de 10 säsongerna har IK Sirius samlat 385 poäng på 293 matcher, vilket ger ett poängsnitt på 1.31 per match. På sistone går det bättre än vanligt — snittplaceringen de tre senaste säsongerna (6.3) är klart bättre än lagets historiska snitt (9.0). Tabellplaceringarna, formkurvorna och målstatistiken nedan visar hur klubbens prestationer har utvecklats säsong för säsong.

Hemma 2026
Vinster: 7
Oavgjorda: 2
Förluster: 2
GM 25IM 15MS +10
Borta 2026
Vinster: 10
Oavgjorda: 1
Förluster: 1
GM 28IM 13MS +15

Kommande matcher

sön 18 okt. · 14:00
lör 24 okt. · 15:00
tors 29 okt. · 18:30
tis 3 nov. · 19:00
sön 8 nov. · 16:30

Senaste matcher

lör 10 okt. · 15:00
GAISGAIS
0 – 1
IK SiriusIK Sirius
AllsvenskanMatchfakta
lör 19 sep. · 17:30
Örgryte ISÖrgryte IS
1 – 2
IK SiriusIK Sirius
AllsvenskanMatchfakta
mån 14 sep. · 19:20
IK SiriusIK Sirius
2 – 0
Degerfors IFDegerfors IF
AllsvenskanMatchfakta
lör 5 sep. · 17:30
Västerås SKVästerås SK
0 – 1
IK SiriusIK Sirius
AllsvenskanMatchfakta
mån 31 aug. · 19:00
IK SiriusIK Sirius
0 – 1
Malmö FFMalmö FF
AllsvenskanMatchfakta
Annonsplats · lag-detail-upcoming-bottom

Tabellplacering per säsong

Poäng per säsong

  • Grupp
  • R16
  • Kvartsfinal
  • Semifinal
  • Final
  • Vinnare
Annonsplats · lag-detail-mid

Måltrend per säsong

Annonsplats · lag-detail-leaders-top

Skytteliga 2026

1
Robbie Ure
IK Sirius
15
mål · 2 assist
2
Isak Bjerkebo
IK Sirius
14
mål · 10 assist
3
Mohamed Soumah
IK Sirius
4
mål · 0 assist
4
Victor Svensson
IK Sirius
3
mål · 3 assist
5
Henrik Castegren
IK Sirius
3
mål · 0 assist

Assistliga 2026

1
Isak Bjerkebo
IK Sirius
10
assist · 14 mål
2
Marcus Lindberg
IK Sirius
5
assist · 2 mål
3
Joakim Persson
IK Sirius
4
assist · 0 mål
4
Oscar Krusnell
IK Sirius
4
assist · 0 mål
5
Victor Svensson
IK Sirius
3
assist · 3 mål
10 domare · snitt för IK Sirius: 1.31 p/match över 293 matcher
Domare
Kristoffer Karlsson24134754%1.79
Glenn Nyberg24106842%1.50
Mohammed Al-Hakim291261141%1.45
Fredrik Klitte321281238%1.38
Bojan Pandzic1251642%1.33
Granit Maqedonci2075835%1.30
Kaspar Sjöberg21831038%1.29
Joakim Östling1135327%1.27
Victor Wolf26861231%1.15
Adam Ladebäck21461119%0.86

Gäller matcher i Allsvenskan från 2012 och framåt. P/M är poäng per match under respektive domare — grönt är minst 0,25 poäng över lagets eget snitt, rött minst 0,25 under. Domarutfall säger inget om orsak, och små urval svänger kraftigt.

SäsongPlacPVOFGMIMMSCupForm
20261541733532825—
20259391161353512Semi
20249411251347461—
20238421261251447—
2022113598133142-11—
20211137107133953-14—
20201038911104351-8—
2019112985173451-17—
2018133086163761-24—
2017740117124651-5—