IFK Göteborg

IFK Göteborg

15 säsonger i Allsvenskan

IFK Göteborg i Allsvenskan — historisk översikt

IFK Göteborg har spelat 15 säsonger i Allsvenskan mellan 2012 och 2026 enligt vår databas. Snittplaceringen är 7.5, och totalt har klubben gjort 635 mål och släppt in 572 i seriespelet — ett målsnitt på 1.43 mål per match gjorda och 1.29 insläppta.

Klubben har inte vunnit Allsvenskan men har nått topp tre vid 3 tillfällen. Bästa noteringen är plats 2 (2014, 56 poäng), medan tuffaste säsongen var 2023 då laget slutade på plats 13 med 34 poäng. IFK Göteborg har ännu inte slutat på en nedflyttningsplats under dessa säsonger.

Över de 15 säsongerna har IFK Göteborg samlat 649 poäng på 443 matcher, vilket ger ett poängsnitt på 1.47 per match. De tre senaste säsongerna (snittplacering 8.3) ligger i linje med lagets historiska snitt (7.5). Tabellplaceringarna, formkurvorna och målstatistiken nedan visar hur klubbens prestationer har utvecklats säsong för säsong.

Hemma 2026
Vinster: 6
Oavgjorda: 3
Förluster: 3
GM 16IM 13MS +3
Borta 2026
Vinster: 4
Oavgjorda: 2
Förluster: 5
GM 16IM 28MS -12

Kommande matcher

lör 17 okt. · 17:30
sön 25 okt. · 14:00
ons 28 okt. · 19:00
sön 1 nov. · 16:30
sön 8 nov. · 14:00

Senaste matcher

fre 9 okt. · 19:00
IFK GöteborgIFK Göteborg
1 – 0
Västerås SKVästerås SK
AllsvenskanMatchfakta
lör 19 sep. · 15:00
IF BrommapojkarnaIF Brommapojkarna
0 – 1
IFK GöteborgIFK Göteborg
AllsvenskanMatchfakta
lör 12 sep. · 17:30
IFK GöteborgIFK Göteborg
2 – 1
Halmstads BKHalmstads BK
AllsvenskanMatchfakta
mån 7 sep. · 19:00
Mjällby AIFMjällby AIF
1 – 4
IFK GöteborgIFK Göteborg
AllsvenskanMatchfakta
sön 30 aug. · 16:30
IFK GöteborgIFK Göteborg
1 – 0
Örgryte ISÖrgryte IS
AllsvenskanMatchfakta
Annonsplats · lag-detail-upcoming-bottom

Tabellplacering per säsong

Poäng per säsong

  • Grupp
  • R16
  • Kvartsfinal
  • Semifinal
  • Final
  • Vinnare
Annonsplats · lag-detail-mid

Måltrend per säsong

Annonsplats · lag-detail-leaders-top

Skytteliga 2026

1
Sam Larsson
IFK Göteborg
7
mål · 3 assist
2
Tobias Heintz
IFK Göteborg
6
mål · 5 assist
3
Sebastian Clemmensen
IFK Göteborg
3
mål · 3 assist
4
David Kruse
IFK Göteborg
2
mål · 2 assist
5
Felix Eriksson
IFK Göteborg
2
mål · 1 assist

Assistliga 2026

1
Tobias Heintz
IFK Göteborg
5
assist · 6 mål
2
Sam Larsson
IFK Göteborg
3
assist · 7 mål
3
Sebastian Clemmensen
IFK Göteborg
3
assist · 3 mål
4
Adam Bergmark Wiberg
IFK Göteborg
3
assist · 1 mål
5
Oliver Månsson
IFK Göteborg
3
assist · 0 mål
15 domare · snitt för IFK Göteborg: 1.40 p/match över 399 matcher
Domare
Fredrik Klitte1677244%1.75
Stefan Johannesson21106548%1.71
Adam Ladebäck2095645%1.60
Martin Strömbergsson2187638%1.48
Granit Maqedonci1143436%1.36
Kaspar Sjöberg1974837%1.32
Andreas Ekberg3612111333%1.31
Glenn Nyberg299101031%1.28
Victor Wolf281051336%1.25
Markus Strömbergsson1033430%1.20
Kristoffer Karlsson4213111831%1.19
Mohammed Al-Hakim4514112031%1.18
Bojan Pandzic1335523%1.08
Jonas Eriksson1023520%0.90
Oscar Johnson1022620%0.80

Gäller matcher i Allsvenskan från 2012 och framåt. P/M är poäng per match under respektive domare — grönt är minst 0,25 poäng över lagets eget snitt, rött minst 0,25 under. Domarutfall säger inget om orsak, och små urval svänger kraftigt.

SäsongPlacPVOFGMIMMSCupForm
202683510583241-9—
20254511631141338Kvart
20241331710133343-10Semi
20231334810123337-4—
20228451431342393—
20218411181142393Kvart
20201234713103541-6—
20197481398463115Vinnare
2018113194173853-15—
201710379101142402Kvart
2016450148856479Kvart
20152631893522230—
201425615114583424Vinnare
20133541668493118Kvart
201273991293641-5Vinnare