Djurgårdens IF

Djurgårdens IF

15 säsonger i Allsvenskan

Djurgårdens IF i Allsvenskan — historisk översikt

Djurgårdens IF har spelat 15 säsonger i Allsvenskan mellan 2012 och 2026 enligt vår databas. Snittplaceringen är 4.7, och totalt har klubben gjort 704 mål och släppt in 493 i seriespelet — ett målsnitt på 1.59 mål per match gjorda och 1.11 insläppta.

Under den perioden har klubben tagit 1 SM-guld och nått topp tre vid 5 tillfällen. Bästa noteringen är plats 1 (2019, 66 poäng), medan tuffaste säsongen var 2012 då laget slutade på plats 9 med 37 poäng. Djurgårdens IF har ännu inte slutat på en nedflyttningsplats under dessa säsonger.

Över de 15 säsongerna har Djurgårdens IF samlat 743 poäng på 443 matcher, vilket ger ett poängsnitt på 1.68 per match. De tre senaste säsongerna (snittplacering 3.7) ligger i linje med lagets historiska snitt (4.7). Tabellplaceringarna, formkurvorna och målstatistiken nedan visar hur klubbens prestationer har utvecklats säsong för säsong.

Hemma 2026
Vinster: 6
Oavgjorda: 1
Förluster: 5
GM 30IM 14MS +16
Borta 2026
Vinster: 8
Oavgjorda: 1
Förluster: 2
GM 18IM 7MS +11

Kommande matcher

fre 16 okt. · 19:00
lör 24 okt. · 17:30
ons 28 okt. · 19:00
sön 1 nov. · 14:00
sön 8 nov. · 14:00

Senaste matcher

sön 11 okt. · 14:00
Hammarby IFHammarby IF
0 – 1
Djurgårdens IFDjurgårdens IF
AllsvenskanMatchfakta
sön 20 sep. · 14:00
Djurgårdens IFDjurgårdens IF
1 – 2
IF ElfsborgIF Elfsborg
AllsvenskanMatchfakta
mån 14 sep. · 19:00
Djurgårdens IFDjurgårdens IF
2 – 0
GAISGAIS
AllsvenskanMatchfakta
mån 7 sep. · 19:00
Kalmar FFKalmar FF
0 – 1
Djurgårdens IFDjurgårdens IF
AllsvenskanMatchfakta
tors 3 sep. · 19:00
Mjällby AIFMjällby AIF
0 – 2
Djurgårdens IFDjurgårdens IF
AllsvenskanMatchfakta
Annonsplats · lag-detail-upcoming-bottom

Tabellplacering per säsong

Poäng per säsong

  • Grupp
  • R16
  • Kvartsfinal
  • Semifinal
  • Final
  • Vinnare
Annonsplats · lag-detail-mid

Måltrend per säsong

Annonsplats · lag-detail-leaders-top

Skytteliga 2026

1
Kristian Lien
Djurgårdens IF
16
mål · 6 assist
2
Bo Hegland
Djurgårdens IF
9
mål · 15 assist
3
Patric Åslund
Djurgårdens IF
6
mål · 3 assist
4
Jeppe Okkels
Djurgårdens IF
3
mål · 3 assist
5
Oskar Fallenius
Djurgårdens IF
2
mål · 5 assist

Assistliga 2026

1
Bo Hegland
Djurgårdens IF
15
assist · 9 mål
2
Kristian Lien
Djurgårdens IF
6
assist · 16 mål
3
Oskar Fallenius
Djurgårdens IF
5
assist · 2 mål
4
Piotr Johansson
Djurgårdens IF
4
assist · 1 mål
5
Patric Åslund
Djurgårdens IF
3
assist · 6 mål
16 domare · snitt för Djurgårdens IF: 1.67 p/match över 403 matcher
Domare
Magnus Lindgren1071270%2.20
Adam Ladebäck19124363%2.11
Bojan Pandzic25155560%2.00
Kaspar Sjöberg16102463%2.00
Granit Maqedonci1896350%1.83
Johan Hamlin1053250%1.80
Victor Wolf22116550%1.77
Kristoffer Karlsson23117548%1.74
Fredrik Klitte22121955%1.68
Glenn Nyberg351681146%1.60
Mohammed Al-Hakim4418121441%1.50
Martin Hansson1043340%1.50
Jonas Eriksson1354438%1.46
Andreas Ekberg341351638%1.29
Stefan Johannesson23610726%1.22
Martin Strömbergsson1125418%1.00

Gäller matcher i Allsvenskan från 2012 och framåt. P/M är poäng per match under respektive domare — grönt är minst 0,25 poäng över lagets eget snitt, rött minst 0,25 under. Domarutfall säger inget om orsak, och små urval svänger kraftigt.

SäsongPlacPVOFGMIMMSCupForm
20262441427482127—
202554913107523220Kvart
20244531659453510—
20234501551041365Final
20222571767552530Semi
20213571767463016Semi
202044814610483315Semi
20191662064531934—
2018748139840319Semi
20173531587543024Vinnare
20167431411548471—
20156511497523715—
201474311109473314—
2013744128103844-6—
201293781393740-3Final