BK Häcken

BK Häcken

15 säsonger i Allsvenskan

BK Häcken i Allsvenskan — historisk översikt

BK Häcken har spelat 15 säsonger i Allsvenskan mellan 2012 och 2026 enligt vår databas. Snittplaceringen är 6.1, och totalt har klubben gjort 776 mål och släppt in 572 i seriespelet — ett målsnitt på 1.75 mål per match gjorda och 1.29 insläppta.

Under den perioden har klubben tagit 1 SM-guld och nått topp tre vid 4 tillfällen. Bästa noteringen är plats 1 (2022, 64 poäng), medan tuffaste säsongen var 2021 då laget slutade på plats 12 med 36 poäng. BK Häcken har ännu inte slutat på en nedflyttningsplats under dessa säsonger.

Över de 15 säsongerna har BK Häcken samlat 701 poäng på 443 matcher, vilket ger ett poängsnitt på 1.58 per match. De tre senaste säsongerna har varit tuffare än vanligt — snittplaceringen (7.7) är sämre än lagets historiska snitt (6.1). Tabellplaceringarna, formkurvorna och målstatistiken nedan visar hur klubbens prestationer har utvecklats säsong för säsong.

Hemma 2026
Vinster: 5
Oavgjorda: 5
Förluster: 2
GM 21IM 18MS +3
Borta 2026
Vinster: 5
Oavgjorda: 4
Förluster: 2
GM 21IM 12MS +9

Kommande matcher

sön 18 okt. · 16:30
lör 24 okt. · 15:00
ons 28 okt. · 19:00
sön 1 nov. · 16:30
sön 8 nov. · 16:30

Senaste matcher

sön 11 okt. · 16:30
BK HäckenBK Häcken
3 – 0
Örgryte ISÖrgryte IS
AllsvenskanMatchfakta
sön 20 sep. · 14:00
Kalmar FFKalmar FF
0 – 5
BK HäckenBK Häcken
AllsvenskanMatchfakta
fre 11 sep. · 19:00
BK HäckenBK Häcken
1 – 1
Mjällby AIFMjällby AIF
AllsvenskanMatchfakta
lör 5 sep. · 15:00
GAISGAIS
0 – 0
BK HäckenBK Häcken
AllsvenskanMatchfakta
lör 29 aug. · 15:00
BK HäckenBK Häcken
1 – 3
Västerås SKVästerås SK
AllsvenskanMatchfakta
Annonsplats · lag-detail-upcoming-bottom

Tabellplacering per säsong

Poäng per säsong

  • Grupp
  • R16
  • Kvartsfinal
  • Semifinal
  • Final
  • Vinnare
Annonsplats · lag-detail-mid

Måltrend per säsong

Annonsplats · lag-detail-leaders-top

Skytteliga 2026

1
Gustav Lindgren
BK Häcken
12
mål · 1 assist
2
Julius Lindberg
BK Häcken
9
mål · 7 assist
3
Adrian Svanbäck
BK Häcken
6
mål · 7 assist
4
Silas Andersen
BK Häcken
3
mål · 0 assist
5
Mikkel Rygaard
BK Häcken
2
mål · 5 assist

Assistliga 2026

1
Julius Lindberg
BK Häcken
7
assist · 9 mål
2
Adrian Svanbäck
BK Häcken
7
assist · 6 mål
3
Mikkel Rygaard
BK Häcken
5
assist · 2 mål
4
Amor Layouni
BK Häcken
4
assist · 1 mål
5
Abdoulaye Doumbia
BK Häcken
3
assist · 2 mål
13 domare · snitt för BK Häcken: 1.59 p/match över 386 matcher
Domare
Patrik Eriksson1283167%2.25
Joakim Östling1062260%2.00
Martin Strömbergsson1062260%2.00
Adam Ladebäck20115455%1.90
Kaspar Sjöberg20115455%1.90
Fredrik Klitte19106353%1.89
Kristoffer Karlsson432461356%1.81
Granit Maqedonci1365246%1.77
Glenn Nyberg351610946%1.66
Andreas Ekberg27127844%1.59
Victor Wolf1764735%1.29
Mohammed Al-Hakim4210131924%1.02
Johan Hamlin1634919%0.81

Gäller matcher i Allsvenskan från 2012 och framåt. P/M är poäng per match under respektive domare — grönt är minst 0,25 poäng över lagets eget snitt, rött minst 0,25 under. Domarutfall säger inget om orsak, och små urval svänger kraftigt.

SäsongPlacPVOFGMIMMSCupForm
20265391094423012—
2025103598134250-8—
20248421261254513Vinnare
20233571839693930—
202216418102693732Vinnare
20211236991246460—
202034912135452916Final
20196491479442915Kvart
20185531659582731Vinnare
201745214106422814Kvart
2016104011712584513Semi
20157451361145396Vinnare
201454613710584513Semi
20131037107133741-4Kvart
20122571767673631—