IF Elfsborg

IF Elfsborg

15 säsonger i Allsvenskan

IF Elfsborg i Allsvenskan — historisk översikt

IF Elfsborg har spelat 15 säsonger i Allsvenskan mellan 2012 och 2026 enligt vår databas. Snittplaceringen är 5.4, och totalt har klubben gjort 726 mål och släppt in 570 i seriespelet — ett målsnitt på 1.64 mål per match gjorda och 1.29 insläppta.

Under den perioden har klubben tagit 1 SM-guld och nått topp tre vid 3 tillfällen. Bästa noteringen är plats 1 (2012, 59 poäng), medan tuffaste säsongen var 2018 då laget slutade på plats 12 med 30 poäng. IF Elfsborg har ännu inte slutat på en nedflyttningsplats under dessa säsonger.

Över de 15 säsongerna har IF Elfsborg samlat 716 poäng på 443 matcher, vilket ger ett poängsnitt på 1.62 per match. De tre senaste säsongerna (snittplacering 6.3) ligger i linje med lagets historiska snitt (5.4). Tabellplaceringarna, formkurvorna och målstatistiken nedan visar hur klubbens prestationer har utvecklats säsong för säsong.

Hemma 2026
Vinster: 7
Oavgjorda: 3
Förluster: 2
GM 21IM 9MS +12
Borta 2026
Vinster: 4
Oavgjorda: 4
Förluster: 3
GM 14IM 13MS +1

Kommande matcher

sön 18 okt. · 14:00
fre 23 okt. · 19:00
tis 27 okt. · 19:00
sön 1 nov. · 16:30
fre 6 nov. · 19:00

Senaste matcher

mån 12 okt. · 19:00
IF ElfsborgIF Elfsborg
4 – 0
Halmstads BKHalmstads BK
AllsvenskanMatchfakta
sön 20 sep. · 14:00
Djurgårdens IFDjurgårdens IF
1 – 2
IF ElfsborgIF Elfsborg
AllsvenskanMatchfakta
sön 13 sep. · 14:00
IF ElfsborgIF Elfsborg
1 – 0
Kalmar FFKalmar FF
AllsvenskanMatchfakta
sön 6 sep. · 16:30
IF BrommapojkarnaIF Brommapojkarna
2 – 1
IF ElfsborgIF Elfsborg
AllsvenskanMatchfakta
lör 29 aug. · 15:00
IF ElfsborgIF Elfsborg
2 – 0
Degerfors IFDegerfors IF
AllsvenskanMatchfakta
Annonsplats · lag-detail-upcoming-bottom

Tabellplacering per säsong

Poäng per säsong

  • Grupp
  • R16
  • Kvartsfinal
  • Semifinal
  • Final
  • Vinnare
Annonsplats · lag-detail-mid

Måltrend per säsong

Annonsplats · lag-detail-leaders-top

Skytteliga 2026

1
Leo Östman
IF Elfsborg
8
mål · 2 assist
2
Momoh Ibrahim Kamara
IF Elfsborg
6
mål · 5 assist
3
Arber Zeneli
IF Elfsborg
4
mål · 2 assist
4
Ari Sigurpalsson
IF Elfsborg
4
mål · 0 assist
5
Julius Magnusson
IF Elfsborg
3
mål · 3 assist

Assistliga 2026

1
Momoh Ibrahim Kamara
IF Elfsborg
5
assist · 6 mål
2
Julius Magnusson
IF Elfsborg
3
assist · 3 mål
3
Niklas Hult
IF Elfsborg
3
assist · 1 mål
4
Leo Östman
IF Elfsborg
2
assist · 8 mål
5
Arber Zeneli
IF Elfsborg
2
assist · 4 mål
18 domare · snitt för IF Elfsborg: 1.61 p/match över 392 matcher
Domare
Joakim Östling1090190%2.70
Granit Maqedonci20143370%2.25
Martin Strömbergsson1273258%2.00
Martin Hansson1483357%1.93
Mohammed Al-Hakim28157654%1.86
Kristoffer Karlsson25118644%1.64
Johan Hamlin1153345%1.64
Kaspar Sjöberg2095645%1.60
Fredrik Klitte23106743%1.57
Bojan Pandzic1463543%1.50
Stefan Johannesson1766535%1.41
Adam Ladebäck2084840%1.40
Jonas Eriksson1042440%1.40
Glenn Nyberg311013832%1.39
Victor Wolf22931041%1.36
Andreas Ekberg30913830%1.33
Markus Strömbergsson1041540%1.30
Magnus Lindgren1133527%1.09

Gäller matcher i Allsvenskan från 2012 och framåt. P/M är poäng per match under respektive domare — grönt är minst 0,25 poäng över lagets eget snitt, rött minst 0,25 under. Domarutfall säger inget om orsak, och små urval svänger kraftigt.

SäsongPlacPVOFGMIMMSCupForm
20264401175352213—
2025840124144551-6—
20247451361152448Kvart
20232642046592633—
202264913107553520—
20214551749513516Semi
202025112153493811—
2019843111094445-1Semi
2018123079142941-12—
2017839109115359-6—
20165481398583820Kvart
20154551677594217—
2014452157840319Semi
201364612108493415Vinnare
20121591857482919—