Hammarby IF

Hammarby IF

12 säsonger i Allsvenskan

Hammarby IF i Allsvenskan — historisk översikt

Hammarby IF har spelat 12 säsonger i Allsvenskan mellan 2015 och 2026 enligt vår databas. Snittplaceringen är 5.7, och totalt har klubben gjort 613 mål och släppt in 433 i seriespelet — ett målsnitt på 1.74 mål per match gjorda och 1.23 insläppta.

Klubben har inte vunnit Allsvenskan men har nått topp tre vid 5 tillfällen. Bästa noteringen är plats 2 (2024, 54 poäng), medan tuffaste säsongen var 2015 då laget slutade på plats 11 med 33 poäng. Hammarby IF har ännu inte slutat på en nedflyttningsplats under dessa säsonger.

Över de 12 säsongerna har Hammarby IF samlat 586 poäng på 353 matcher, vilket ger ett poängsnitt på 1.66 per match. På sistone går det bättre än vanligt — snittplaceringen de tre senaste säsongerna (2.3) är klart bättre än lagets historiska snitt (5.7). Tabellplaceringarna, formkurvorna och målstatistiken nedan visar hur klubbens prestationer har utvecklats säsong för säsong.

Hemma 2026
Vinster: 9
Oavgjorda: 1
Förluster: 2
GM 34IM 7MS +27
Borta 2026
Vinster: 4
Oavgjorda: 3
Förluster: 4
GM 15IM 14MS +1

Kommande matcher

sön 18 okt. · 16:30
sön 25 okt. · 16:30
tors 29 okt. · 18:30
sön 1 nov. · 14:00
fre 6 nov. · 19:00

Senaste matcher

sön 11 okt. · 14:00
Hammarby IFHammarby IF
0 – 1
Djurgårdens IFDjurgårdens IF
AllsvenskanMatchfakta
sön 20 sep. · 16:30
Degerfors IFDegerfors IF
0 – 1
Hammarby IFHammarby IF
AllsvenskanMatchfakta
sön 13 sep. · 14:00
Hammarby IFHammarby IF
3 – 1
IF BrommapojkarnaIF Brommapojkarna
AllsvenskanMatchfakta
sön 6 sep. · 14:00
Örgryte ISÖrgryte IS
1 – 1
Hammarby IFHammarby IF
AllsvenskanMatchfakta
sön 30 aug. · 14:00
AIKAIK
3 – 2
Hammarby IFHammarby IF
AllsvenskanMatchfakta
Annonsplats · lag-detail-upcoming-bottom

Tabellplacering per säsong

Poäng per säsong

  • Grupp
  • R16
  • Kvartsfinal
  • Semifinal
  • Final
  • Vinnare
Annonsplats · lag-detail-mid

Måltrend per säsong

Annonsplats · lag-detail-leaders-top

Skytteliga 2026

1
Paulos Abraham
Hammarby IF
14
mål · 4 assist
2
Victor Lind
Hammarby IF
9
mål · 13 assist
3
Montader Madjed
Hammarby IF
5
mål · 6 assist
4
Nahir Besara
Hammarby IF
5
mål · 5 assist
5
Frank Junior Adjei
Hammarby IF
3
mål · 2 assist

Assistliga 2026

1
Victor Lind
Hammarby IF
13
assist · 9 mål
2
Montader Madjed
Hammarby IF
6
assist · 5 mål
3
Nahir Besara
Hammarby IF
5
assist · 5 mål
4
Paulos Abraham
Hammarby IF
4
assist · 14 mål
5
Hampus Skoglund
Hammarby IF
3
assist · 0 mål
12 domare · snitt för Hammarby IF: 1.69 p/match över 339 matcher
Domare
Fredrik Klitte21134462%2.05
Adam Ladebäck1694356%1.94
Kaspar Sjöberg1576247%1.80
Granit Maqedonci19104553%1.79
Kristoffer Karlsson412012949%1.76
Mohammed Al-Hakim5025101550%1.70
Andreas Ekberg22106645%1.64
Martin Strömbergsson1153345%1.64
Bojan Pandzic1885544%1.61
Victor Wolf1768335%1.53
Glenn Nyberg321381141%1.47
Stefan Johannesson1234525%1.08

Gäller matcher i Allsvenskan från 2012 och framåt. P/M är poäng per match under respektive domare — grönt är minst 0,25 poäng över lagets eget snitt, rött minst 0,25 under. Domarutfall säger inget om orsak, och små urval svänger kraftigt.

SäsongPlacPVOFGMIMMSCupForm
20263431346492128—
20252621956602931Final
20242541668482523Kvart
20237441111841392—
20223561686602733Semi
20215531587544113Final
20208411011947470Vinnare
20193652055753837Kvart
20184581776563521Kvart
2017938911104243-1—
20161139109114649-3—
2015113389133539-4Semi