Östersunds FK

Östersunds FK

6 säsonger i Allsvenskan

Östersunds FK i Allsvenskan — historisk översikt

Östersunds FK har spelat 6 säsonger i Allsvenskan mellan 2016 och 2021 enligt vår databas. Snittplaceringen är 10.0, och totalt har klubben gjort 221 mål och släppt in 274 i seriespelet — ett målsnitt på 1.23 mål per match gjorda och 1.52 insläppta.

Klubben har inte nått topp tre under den period vi har data för. Bästa noteringen är plats 5 (2017, 50 poäng), medan tuffaste säsongen var 2021 då laget slutade på plats 16 med 14 poäng. 1 av säsongerna har slutat med en placering bland nedflyttningsplatserna (plats 14 eller sämre).

Över de 6 säsongerna har Östersunds FK samlat 213 poäng på 180 matcher, vilket ger ett poängsnitt på 1.18 per match. De tre senaste säsongerna har varit tuffare än vanligt — snittplaceringen (13.7) är sämre än lagets historiska snitt (10.0). Tabellplaceringarna, formkurvorna och målstatistiken nedan visar hur klubbens prestationer har utvecklats säsong för säsong.

Senaste matcher

sön 8 mars
Östersunds FKÖstersunds FK
3 – 0
Trelleborgs FFTrelleborgs FF
lör 28 feb.
Degerfors IFDegerfors IF
1 – 1
Östersunds FKÖstersunds FK
lör 21 feb.
IFK GöteborgIFK Göteborg
0 – 0
Östersunds FKÖstersunds FK
lör 2 mars
Östersunds FKÖstersunds FK
1 – 0
Landskrona BoISLandskrona BoIS
mån 26 feb.
IF BrommapojkarnaIF Brommapojkarna
1 – 0
Östersunds FKÖstersunds FK
Annonsplats · lag-detail-upcoming-bottom

Tabellplacering per säsong

Poäng per säsong

  • Grupp
  • R16
  • Kvartsfinal
  • Semifinal
  • Final
  • Vinnare
Annonsplats · lag-detail-mid

Måltrend per säsong

Annonsplats · lag-detail-leaders-top

Skytteliga 2026

Ingen skytteliga tillgänglig än för den här säsongen.

Assistliga 2026

Ingen assistliga tillgänglig än för den här säsongen.
6 domare · snitt för Östersunds FK: 1.12 p/match över 156 matcher
Domare
Bojan Pandzic18103556%1.83
Glenn Nyberg1235425%1.17
Stefan Johannesson1125418%1.00
Victor Wolf1132627%1.00
Kristoffer Karlsson1124518%0.91
Kaspar Sjöberg18441022%0.89

Gäller matcher i Allsvenskan från 2012 och framåt. P/M är poäng per match under respektive domare — grönt är minst 0,25 poäng över lagets eget snitt, rött minst 0,25 under. Domarutfall säger inget om orsak, och små urval svänger kraftigt.

SäsongPlacPVOFGMIMMSCupForm
2021161435222459-35—
2020133389132746-19Kvart
20191225510152752-25—
201864915411513912—
201755013116483216Semi
2016842126124446-2Vinnare