Örebro SK

Örebro SK

9 säsonger i Allsvenskan

Örebro SK i Allsvenskan — historisk översikt

Örebro SK har spelat 9 säsonger i Allsvenskan mellan 2012 och 2021 enligt vår databas. Snittplaceringen är 10.0, och totalt har klubben gjort 342 mål och släppt in 440 i seriespelet — ett målsnitt på 1.27 mål per match gjorda och 1.63 insläppta.

Klubben har inte nått topp tre under den period vi har data för. Bästa noteringen är plats 6 (2014, 46 poäng), medan tuffaste säsongen var 2012 då laget slutade på plats 15 med 24 poäng. 2 av säsongerna har slutat med en placering bland nedflyttningsplatserna (plats 14 eller sämre).

Över de 9 säsongerna har Örebro SK samlat 312 poäng på 270 matcher, vilket ger ett poängsnitt på 1.16 per match. De tre senaste säsongerna (snittplacering 10.3) ligger i linje med lagets historiska snitt (10.0). Tabellplaceringarna, formkurvorna och målstatistiken nedan visar hur klubbens prestationer har utvecklats säsong för säsong.

Senaste matcher

lör 7 mars
IK BrageIK Brage
2 – 1
Örebro SKÖrebro SK
mån 2 mars
Örebro SKÖrebro SK
3 – 5
Hammarby IFHammarby IF
lör 21 feb.
ÖsterÖster
3 – 3
Örebro SKÖrebro SK
sön 2 mars
Örebro SKÖrebro SK
1 – 2
Karlbergs BKKarlbergs BK
lör 22 feb.
IFK NorrköpingIFK Norrköping
4 – 2
Örebro SKÖrebro SK
Annonsplats · lag-detail-upcoming-bottom

Tabellplacering per säsong

Poäng per säsong

  • Grupp
  • R16
  • Kvartsfinal
  • Semifinal
  • Final
  • Vinnare
Annonsplats · lag-detail-mid

Måltrend per säsong

Annonsplats · lag-detail-leaders-top

Skytteliga 2026

Ingen skytteliga tillgänglig än för den här säsongen.

Assistliga 2026

Ingen assistliga tillgänglig än för den här säsongen.
10 domare · snitt för Örebro SK: 1.12 p/match över 244 matcher
Domare
Markus Strömbergsson1172264%2.09
Kristoffer Karlsson1892750%1.61
Fredrik Klitte1051450%1.60
Kaspar Sjöberg2085740%1.45
Bojan Pandzic251051040%1.40
Patrik Eriksson1756629%1.24
Martin Strömbergsson1124518%0.91
Andreas Ekberg1735918%0.82
Glenn Nyberg15321020%0.73
Mohammed Al-Hakim1222817%0.67

Gäller matcher i Allsvenskan från 2012 och framåt. P/M är poäng per match under respektive domare — grönt är minst 0,25 poäng över lagets eget snitt, rött minst 0,25 under. Domarutfall säger inget om orsak, och små urval svänger kraftigt.

SäsongPlacPVOFGMIMMSCupForm
2021151846202358-35—
2020742126123741-4—
201993396154056-16—
201893598133440-6—
20171136106143854-16Kvart
2016941118114851-3—
2015937910113650-14—
201464613710544410Final
2012152459163246-14—