IFK Norrköping

IFK Norrköping

14 säsonger i Allsvenskan

IFK Norrköping i Allsvenskan — historisk översikt

IFK Norrköping har spelat 14 säsonger i Allsvenskan mellan 2012 och 2025 enligt vår databas. Snittplaceringen är 7.3, och totalt har klubben gjort 669 mål och släppt in 591 i seriespelet — ett målsnitt på 1.59 mål per match gjorda och 1.41 insläppta.

Under den perioden har klubben tagit 1 SM-guld och nått topp tre vid 3 tillfällen. Bästa noteringen är plats 1 (2015, 66 poäng), medan tuffaste säsongen var 2025 då laget slutade på plats 14 med 29 poäng. 1 av säsongerna har slutat med en placering bland nedflyttningsplatserna (plats 14 eller sämre).

Över de 14 säsongerna har IFK Norrköping samlat 651 poäng på 420 matcher, vilket ger ett poängsnitt på 1.55 per match. De tre senaste säsongerna har varit tuffare än vanligt — snittplaceringen (11.3) är sämre än lagets historiska snitt (7.3). Tabellplaceringarna, formkurvorna och målstatistiken nedan visar hur klubbens prestationer har utvecklats säsong för säsong.

Senaste matcher

lör 7 mars
GAISGAIS
5 – 1
IFK NorrköpingIFK Norrköping
lör 28 feb.
IFK NorrköpingIFK Norrköping
2 – 0
Landskrona BoISLandskrona BoIS
lör 21 feb.
IFK NorrköpingIFK Norrköping
2 – 0
Sandvikens IFSandvikens IF
sön 9 nov. · 14:00
IFK GöteborgIFK Göteborg
2 – 0
IFK NorrköpingIFK Norrköping
AllsvenskanMatchfakta
lör 1 nov. · 16:30
IFK NorrköpingIFK Norrköping
1 – 2
IK SiriusIK Sirius
AllsvenskanMatchfakta
Annonsplats · lag-detail-upcoming-bottom

Tabellplacering per säsong

Poäng per säsong

  • Grupp
  • R16
  • Kvartsfinal
  • Semifinal
  • Final
  • Vinnare
Annonsplats · lag-detail-mid

Måltrend per säsong

Annonsplats · lag-detail-leaders-top

Skytteliga 2026

Ingen skytteliga tillgänglig än för den här säsongen.

Assistliga 2026

Ingen assistliga tillgänglig än för den här säsongen.
15 domare · snitt för IFK Norrköping: 1.48 p/match över 365 matcher
Domare
Martin Strömbergsson1081180%2.50
Fredrik Klitte1892750%1.61
Mohammed Al-Hakim401971448%1.60
Glenn Nyberg1992847%1.53
Granit Maqedonci1978437%1.53
Jonas Eriksson1361646%1.46
Kaspar Sjöberg2085740%1.45
Adam Ladebäck1875639%1.44
Bojan Pandzic2388735%1.39
Stefan Johannesson1657431%1.38
Kristoffer Karlsson311261339%1.35
Victor Wolf2176833%1.29
Markus Strömbergsson1243533%1.25
Andreas Ekberg2159724%1.14
Martin Hansson1133527%1.09

Gäller matcher i Allsvenskan från 2012 och framåt. P/M är poäng per match under respektive domare — grönt är minst 0,25 poäng över lagets eget snitt, rött minst 0,25 under. Domarutfall säger inget om orsak, och små urval svänger kraftigt.

SäsongPlacPVOFGMIMMSCupForm
2025142985174057-17—
2024113497143657-21Semi
20239411251345450Kvart
20221234810124042-2Kvart
20217441351245414Kvart
202064613710604614Kvart
20195571695542628—
20182651983512724—
20176481461045405—
20163601866593722Final
20151662064603327Kvart
2014123699123950-11Kvart
2013939116134547-2—
2012552157850437Kvart